Firma Sayısı : 8418 İlan Sayısı : 363
Haber / Makale Sayısı : 85 Site Sayısı : 2165 Resim Sayısı : 78

2009 Da Cüzdanlar Yanacak
2008-11-20 01:11:49


2009 Da Cüzdanlar Yanacak


Başbakan Erdoğan \"Ekonomik krizi çok zorlanmadan geçiriyoruz ama 2009`un ilk altı ayında biraz sıkıntı olabilir\" sözüyle ne demek istedi?

Başbakan Erdoğan`ın dün havalanında yaptığı basın toplantısında hafifçe yuvarlayarak geçtiği bir cümle dikkatimizi çekti: \"Ekonomik krizi çok zorlanmadan geçiriyoruz ama 2009`un ilk altı ayında biraz sıkıntı olabilir\"

Bu cümle açıkçası bizi ürküttü. Bir bilene danışalım istedik. İşsizlik, zamlar, işten çıkarmalar, iflaslar derken, bugünden kötüsü nasıl olabilir ki dedik, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Türkel Minibaş`a sorduk:

-Başbakanın bu sözlerine göre 2009`un ilk günlerinde bizi nasıl sıkıntı bekliyor olabilir?

-Bir kere 2009`un bütçesi bir kriz bütçesi değil. Bu nedenle o zemine göre açıkları var. Yani, `Bir kriz var ve ona göre revize edelim` demediler. Demeyince ne oldu? Kriz kapıya dayanınca, seçimler de yaklaşınca sıkıntı kaçınılmaz demeye başladılar. 

-Seçim zamanlarındaki bu yük vatandaşa niye yansıyor?

-Çünkü masraflar artıyor. O zaman da ne oluyor? İşte size yeni zamlar diyor hükümet. İşte size yeni vergiler... Halk, seçim sebebiyle artan harcamaları yüklenmek zorunda kalacak ve artan vergilerle bunları yüklenecek. Özeti bu.

-Bugünden farkı ne olur? Zaten herkes darboğazda... Daha fenası nedir diye soruyorum...

-En doğrudan yanıtı: Daha çok işsizlik... Bakın burada başbakanın bir açıklaması daha oldu. Dedi ki, \"Bankalar sermaye enjekte etsin.\" Bir kere bankalar kriz zamanlarında sermaye enjekte etmez. Ne demek sermaye enjeksiyonu? Firmalara para vermek demek. Peki firmalara nasıl para verecek? Satışlarına bakacak, kâr marjlarına bakacak. Firmaların hâli ortada. İşçi çıkarırken, küçülmeye giderken nasıl kredi alabilirler ki? Alamayacaklar. Alamayınca büyüyemeyecekler. Büyüyemeyince küçülmeye gidecekler ve çalışanları ile yollarını ayıracaklar. Yani, yeni yılın en büyük sıkıntısı, büyüyen işsizlik olacak. 

-Bunların olacağı görünmedi mi önceden, ne yaptılar peki?

-Bütçeyi revize edebilirlerdi. Zaten bu sorunlarla karşılaşacaklarını da iyi bildikleri için `türban` tartışmaları ile bizi epeyce oyaladılar... Kısacası, Türkiye`nin durgunluğun kesinleşmesini beklemeden kriz sinyallerini değerlendirmesi, en azından bu konuda yapılan uyarıları dikkate alması gerekiyordu.


Etiketler: , imkb, günlük, uygun, kredi, oranları, altın, kurları, güncel, yapı, bankası, bursa, sermaye, piyasası, lisanslama, merkezi, finansal, danışman, nedir, ekonomi, finans, Banka, temassız, kartı, bankalar, faiz, borsa, enflasyon,

Kaynak: sonsayfa


Toplam Ziyaretçi Sayısı : 820

 


 

Paylaş
 

Müşteri Yorumları

Ozel Sektor TV Olarak Firmaya Başarılar Diliyoruz.
5 Puan Verildi
Ozel Sektor TV Tarafından 2013-12-16 00:00:00 Tarihinde Eklenmiş.

Yorum Ekle
2009 Da Cüzdanlar Yanacak Haber / Makalesi ile ilgili görüşlerinizi ve deneyimlerinizi herkesle paylaşın...
Yorumunuz :*
Değerlendirme Puanı :
Adınız - Soyadınız:
Email Adresiniz :
Sitede Gösterilmeyecektir.
Güvenlik Kodu :
 

 

Makaleler

İlanlar

Ürünler